rtls چیست

RTLS چیست ؟

سامانه ردیابی آنی (RTLS) سیستمی است برای یافتن موقعیت و ردگیری اشیاء یا افراد در زمان واقعی که عمدتاً درخصوص محدوده‌های مشخص و مکان های کوچک و سربسته استفاده می‌شود. Tag (برچسب)های وایر-لِس به شی یا فرد مورد نظر متصل شده و سیگنالهای ارسالی از آنها توسط Reader های محل ثابت و از پیش تعیین شده دریافت و موقعیت آنها محاسبه می‌گردد.

بعنوان نمونه‌هایی از اینگونه سیستمها می‌توان به سیستمهای ردیابی خودروها در پارکینگ، سیستم مکانیابی اشیاء در انبار و سیستم مکان یابی افراد و تجهیزات در بیمارستانها اشاره نمود.

سیستم ردیابی بلادرنگ معمولا در محصولاتی چون موبایل و یا سیستم های راهبری تعبیه می شود.اکثر این محصولات قابلیت ارسال امواج به گیرنده های خود را دارند.این سیتم های بلادرنگ بر اساس تکنولوژی وایرلس پایه گذاری شده است همانند سیستم های وای فای ، بلوتوث ، RFID و GPS.

برنامه های کاربردی پیرامون تگ های RTLS  :

ردیابی ناوگان های راهبری :
سیستم های بلادرنگ ، امکان ردیابی و آنالیز سرعت ماشین های باربری مربوط به هر شرکت را فراهم میکنند. هم چنین مسیر حرکت ماشین ها ، برنامه ی کاری راننده و اطلاعات مربوط به رانندگی وی را می توان بر اساس این تگ ها تحلیل کرد.

ناوبری :
پایه ی اکثر سیستم های راهبری ، تعیین مسیر بین دو نقطه از مکان الف به مکان ب می باشد. سیستم GPS با سیستم های نقشه برداری و تکنولوژی تلفن همراه ترکیب شده اند و سیستم حرفه ای برای یافتن مسیر های پیچیده تولید کرده اند.

ردیابی موجودی :
تکنولوژی RFID به صورت وسیعی در زمینه انبارداری و شمارش موجودی کالا ها و محصولات کاربرد داشته است. این تگ ها بصورت بی سیم با گیرنده های خود در ارتباط هستند.

ردیابی پرسنل :
تکنولوژی های مختلفی در این زمینه استفاده می شود. سیستم هایی که در مسیر های مختلف تعبیه می شود تا هر کارگر یا پرسنل را بر اساس فعال سازی GPS مربوط به تلفن همراه ردیابی کند. اکنون اغلب کارمندان بر اساس تگ های RFID ردیابی می شوند.

امنیت شبکه :
دسترسی حفاظت شده از وایفا (Wi-Fi Protected Access (WPA) به این معنا است که هر فرد بر اساس مکانی که در آن قرار دارد بتواند بصورت حفاظت شده از وایفا استفاده کند.

منابع: ویکی پدیا فارسی. رفرنس2

منو اصلی