RFID چیست؟

شناسایی توسط امواج رادیویی(RFID) با استفاده از روشهای الکترونیکی عملیات شناسایی و ردیابی برچسب های مخصوص به خود را انجام می دهد. این برچسب ها حاوی اطلاعات الکترونیکی هستند. تگهای پیسو RFID انرژی مورد نیاز خود را از امواج رادیویی صادر شده از دستگاه کارت خوان دریافت می کنند. در ادامه مروری بر دو دسته بندی کلی از کارتهای RFID خواهیم داشت.
تگهای پسیو(Passive RFID Tags):
تگهای RFID از نوع Passive آن دسته از تگ هایی هستند که به خودی خود هیچ گونه منبع تغذیه ای ندارند و از یک تراشه مخصوص به همراه یک آنتن تشکیل شده اند. زمانیکه امواج رادیویی صادر شده از دستگاه کارت خوان به آنتن موجود در تگ برخورد میکند، جریان الکتریسیته مورد نیاز تراشه، تامین شده و اطلاعات ذخیره شده در آن بر روی موجهای رادیویی سوار می شوند. بدین ترتیب اطلاعات به سمت کارت خوان حرکت خواهند کرد و اطلاعات موجود در تراشه RFID به دستگاه کارت خوان منتقل می شود.

تگهای اکتیو(Active RFID Tags):
بر خلاف تگهای پسیو، تگهای RFID از نوع اکتیو انرژی مورد نیاز تراشه داخلی خود را از یک منبع تغذیه تهیه می کند. بنابر این تگهای اکتیو دارای یک باتری داخلی هستند که در زمان مورد نیاز تراشه مربوطه را فعال نموده و اطلاعات موجود در تراشه را بر روی امواج رادیویی ارسال شده از طرف دستگاه کارتخوان سوار می کنند. همانطور که انتظار می رود این نوع کارتها می توانند با فاصله بیشتری از دستگاه کارتخوان اطلاعات را ارسال نمایند.

برخلاف برچسبهای مبتنی بر بارکد، تگهای RFID نیازی به قرار گرفتن در مقابل دستگاه کارتخوان به صورت مستقیم و بی واسطه ندارند. بنابر این می توان در داخل اجزا جاسازی شوند و برای رد یابی مورد استفاده قرار گیرند.RFID یکی از روشهای شناسایی اتوماتیک و برداشت داده ها ( Automatic Identification and Data Capture (AIDC)) است.
برچسب های RFID در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برچسب RFID که به یک اتومبیل در خط تولید متصل شده است می تواند اطلاعات مربوط به کارهای انجام شده بر روی خودرو و کارهای باقیمانده و اشخاصی که بر روی خودرو فعالیتی انجام داده اند را نگهداری کند. همچنین تگهای RFID می توانند در رد یابی اجناس از زمان خروج از انبار و مراحل طی شده توسط کالا به ما کمک کنند.
از آنجا که برچسب های RFID می توانند به اسکناس، اموال، اجناس، لباسها و یا حتی داخل بدن حیوانان کار گذاشته شوند و بدون کسب اجازه و به صورت نامحسوس اطلاعات آنها خوانده شود، نگرانیهایی از بابت حفظ حریم خصوصی بوجود آورده اند. این نگرانها باعث شده استانداردهایی طراحی شوند که کارتهای بدون تماس رمزگذاری و در مراحل مختلف نیاز به احراز هویت داشته باشند.

منو اصلی